רסן לשיניים | רסן בשיניים

רסן לשיניים

מקרים אורתודונטיים רבים ניתנים לטיפול באמצעות גשרים לשיניים. הגשרים עוזרים בעיקר ליישור השיניים ונמצאים בשימוש גם אצל ילדים וגם אצל מבוגרים, ישנם עוד מקרים בעייתיים שהתשובה להם חייבת לכלול אלמנט נוסף, שמו רסן לשיניים. את הרסן מרכיבים מחוץ לפה אשר עוזר ביישור הלסת לטיפול במנשך יתר ובתת מנשך. רסן לשיניים מורכב משלושה חלקים שונים. חבקים מודבקים לחלק האחורי של השיניים או לטוחנות ותיל בצורת U המוצמד לחבקים ומוחזק מסביב לראש ע"י קַסְדָּה. הרסן מסוגל להפעיל לחץ והכוונה על הלסתות לתיקון הסטיות. רסן פנימי לשיניים מתאים בעיקר לילדים שלסתותיהם נמצאת במצב של צמיחה. רסן לשיניים כמעט ולא נמצא בשימוש אצל מבוגרים.

 

מדוע רסן לשיניים?

תפקידו של הרסן הוא לטפל במה שנקרא "אי התאמה קדמית אחורית". זהו שם בומבסטי למצב בו השיניים העליונות אינן בקו ישר ואחיד עם השיניים התחתונות וקיים מנשך יתר חמור או תת מנשך חמור, יתכן וחמור עד כדי כך שקיים קושי באכילה או בדיבור. "מנשך יתר" או "תת מנשך" חמורים אינם יכולים להיות מטופלים בעזרת גשרים בלבד, גשר בשיניים הוא פתרון מצוין ליישור שיניים אשר נמצאות על לסת ישרה אך הוא אינו מתקן את הלסת עצמה. תיקון גלובלי של המנשך הוא התפקיד שמיועד לרסן שיניים.

 

למה משמש רסן לשיניים?

המשימה העקרית של רסן בשיניים היא לעזור ללסתות לגדול בכוון הנכון ולשמור אותן בטוחות מתנאים בלתי רצויים ומבעיות חמורות יותר בעתיד. תשומת לב מיוחדת יש להקדיש לרסן שיניים לילדים שהוא אפקטיבי ביותר למניעת מנשך שגוי. העניין הוא שהלסת העליונה אצל ילדים נוטה לגדול מהר יותר מהלסת התחתונה. כתוצאה מכך מתחילות מספר בעיות עם צמיחת השיניים והמנשך. כדי למנוע מצבים מסוג זה מומלץ להשתמש ברסן אשר ישפיע על גדילת הלסת העליונה והתחתונה בצורה כזו שהלסת התחתונה תגדל מהר יותר והעליונה תתמתן. בכדי להגיע לתוצאה חיובית כפי שתואר לעיל, על הילד להרכיב את הרסן לפרק זמן של מינימום 10 שעות ביממה לתקופת זמן של כחצי שנה עד שנתיים, תלוי בעיקר בתנאי הליקוי. במצבים מסוימים ניתן להרכיב רסן שיניים למבוגרים, בעיקר לאחר עקירת שיניים כאשר השיניים הנותרות מתחילות בתנועה קדימה ומשפיעות במידה רבה על המנשך. רסן לשיניים הוא מה שיכול למנוע מהשיניים לנוע קדימה ויש להשתמש בו לתקופה מסוימת לאחר העקירה לפחות שמונה שעות ביום בכדי להגיע לתוצאה הרצויה.

 

סוגי רסן בשיניים

ישנם מספר סוגים של רסנים, הנפוצים ביותר הם: קשת פנים (Facebow) וו J הנקרא J Hook ומשיכת צוואר (Cervical pull) כאשר קשת הפנים כוללת רצועות אשר רתומות מאחורי הצוואר או הראש ומתחברת לגשר בחלק האחורי של השיניים. ה- וו J דומה, אך משתמש בשני ווים עם לולאות בקצה אשר מתחברות לגשר. הסוג השלישי, משיכת צוואר, הוא מן רסן המושך הפוך והידוע גם כ"מסכת פנים דלייר". יש לו שתי כריות – אחת שנחה על המצח והשנייה על הלחי המחוברות יחד עם חוט אנכי. חוט תיל שני משתרך מהתיל האנכי אל הגשר. במקום למשוך לאחור כמו בשני הסוגים הקודמים, סוג זה מושך קדימה. למען ההתייעלות יש להרכיב רסן לשיניים זה לתקופות זמן ארוכות, רוב האורתודונטים ימליצו על 12 עד 16 שעות ביממה, למרות שבמקרים מסוימים יהיה צורך ב- 24 שעות תמימות.

 

מידע נוסף על רסן בשיניים

מבלי להתייחס לסוג הרסן, הם אינם דורשים טיפול מיוחד. יש לשמור על רסן לשיניים במצב נקי, רק הגשרים זקוקים להיגיינה קבועה ויום יומית. אין להרכיב את הרסן במהלך ריצות או אימונים או כאשר מבצעים פעילות פיזית מפרכת וזאת כדי שלא יהיה שוני במהות הפעלת כוחות העבודה של המתקן. השימוש ברסן שיניים נעשה כבר מאות בשנים לטיפול במצבים ותנאים שונים, בימנו השימוש בו פוחת והולך. השימוש ברסן עם ציוד דנטאלי אחר הופך להיות אפקטיבי ביותר אך גורם גם לאי נוחות רבה ואף לכאב וכמובן שאינו נחשב כאטרקטיבי. השימוש ברסן הוא רק כאשר "חייבים" ואנחנו לא מאחלים לאף אחד את זה!